dr. Paulina Anna
bőrgyógyász állatorvos
Állatorvosi szakosodás és a bőrgyógyászat
Világszerte jellemző tendencia az állatorvoslásban, hogy a humán orvosi minta szerint egyre nagyobb fokú szakosodás alakul ki. A specializációra egyrészt azért van szükség, mert az egyes szakterületek folyamatosan és nagy léptékben fejlődnek, másrészt egyre nagyobb igény van az állattartók részéről a kisállatok legmagasabb szintű, az emberekéhez hasonló ellátására. Az utóbbi években tapasztaljuk, hogy az kutya, macska tulajdonosok az alapellátás mellett széleskörben vesznek igénybe szakellátást is. Az állatorvosok között megszokott gyakorlat lett a betegküldés, azaz a kutya, macska betegek adott szakterületben gyakorlott másik állatorvoshoz irányítása. A kezelő állatorvos és a szakellátást biztosító állatorvos hosszabb időtartamú együttműködésére sok példa van. Hazánkban az utóbbi évtizedben jellemzővé vált az ortopédia, neurológia, epilepszia, onkológia, szemészet, fogászat, fülészet, ultrahang, MR-vizsgálatok, endoszkópia és nem utolsó sorban az állatorvosi bőrgyógyászat területen is szakosodott állatorvosok együttműködése a beküldő állatorvosokkal.
Nyugat-Európában és az amerikai kontinensen már kidolgozott oktatási rendszer alapján képezik az egyes állatorvosi szakterületeken dolgozó állatorvosokat. Ez azt jelenti, hogy a diploma megszerzése után több éves tanulás után szakvizsgát tesznek.
Térségünkben és hazánkban hasonló képzési rendszer még nincs, de a mindennapi gyakorlatban mégis elterjedt az állatorvosok szakosodása, azaz egy-egy szakterületen való elmélyülése.
A hivatalos szakosodási lehetőség irányába az állatorvosi bőrgyógyászat területén a legfontosabb lépés a Magyar Bőrgyógyász Állatorvosok Egyesületének (MBÁE) 2016-ban történt megalapítása volt. A MBÁE célja az állatorvosi bőrgyógyászat naprakész ismereteinek ápolása, terjesztése.
Az Állatorvostudományi Egyetem is tart évek óta diploma utáni (posztgraduális) szakirányú képzéseket, de egyelőre még csak állatfajok körére lehet szakosodni, például kisállat szakállatorvosként a kutya és macska fajok betegségeinek magasabb szintű ismeretére. A közeljövőben a MBÁE célja az is, hogy az egyetemmel és a Magyar Állatorvosi Kamarával együttműködve kidolgozza a posztgraduális bőrgyógyász állatorvos specialista képzést.