top of page

Hormonális betegségek vizsgálata

A leggyakrabban előforduló kutya hormonális bőrbetegségek a Cushing-betegség és a pajzsmirigy alulműködés.

Cushing betegség kivizsgálása

A Cushing-betegség a mellékvesék fokozott glükokortikoid hormon termelését jelenti. Ennek következtében általában hónapok-évek alatt különféle általános és bőrtünetek alakulnak ki.

A Cushing-betegség nem tartozik az egyszerűen diagnosztizálható betegségek közé, általában több lépcsős kivizsgálás szükséges. Hasi ultrahang segítségével vizsgálható, hogy megnagyobbodottak-e a mellékvesék és ha igen, akkor egy vagy két oldali-e az elváltozás. A mellékvesék kis méretű szervek, ezért felkeresésükhöz nagy gyakorlat és nagyobb felbontású ultrahang gép szükséges. Fontos, hogy a mellékvesék normális mérete nem zárja ki a Cushing-betegség lehetőségét, hisz a hormon túltermelés így is lehetséges.

A mellékvesék működésének vizsgálatára két módszer a legelfogadottabb. Az ún. vizelet kortizol: kreatinin arány vizsgálatához otthon szükséges az állattól 3 egymást követő napon vizeletet gyűjteni. (Erre azért van szükség, mert a mellékvese hormonok ún. „stressz-hormonok”, és az állatorvosi rendelőben az izgalom miatt téves magasabbak lehet az értékük.) Amennyiben az eredmény negatív, akkor a Cushing-betegség biztosan kizárható. Amennyiben azonban pozitív, akkor a Cushing-betegségnek még csak a gyanúja merül fel, így szükséges az ún. LDDS-teszt elvégzése.

Az ún. LDDS-teszt egy terheléses vérvizsgálat, amellyel a legpontosabban vizsgálhatjuk a mellékvesék működését. Vért veszünk, majd egy intravénás injekciót adunk be az állatnak, majd 4, illetve 8 óra múlva ismét vért veszünk. A három mintában hasonlítjuk össze a kortizol nevű hormon értékét. Amennyiben az LDDS-teszt pozitív, nagyon valószínű a Cushing-betegség. Fontos tudni, hogy egyszeri vérből mért kortizol szint alkalmatlan a Cushing-betegség vizsgálatára.

Pajzsmirigy működés vizsgálata

Kutyák pajzsmirigy alulműködésének gyanúja esetén a pajzsmirigy hormon, ún. T4 érték mérése szükséges, azonban fontos tudni, hogy önmagában ez sosem értékelhető. Vagy az ún. TSH nevű hormonnal együttes arányát kell vizsgálni vagy terheléses teszt végzendő. Ennek az az oka, hogy a T4 hormon értéke egy napon belül is változik és számos külső tényező befolyásolhatja. Többek között minden gyulladásos állapot esetén leesik a szintje, ami sok bőrbetegség esetén megtévesztő lehet.

bottom of page