top of page

Táplálékallergia kutyában

Táplálék okozta nem-kívánatos bőrreakciók

Táplálékallergia esetén az immunrendszer bizonyos táplálék-összetevőket „ellenséges” anyagként azonosít és gyulladásos reakcióval lép fel ellenük. Kutyáknál ennek következtében leggyakrabban különféle bőrtünetek alakulnak ki.

Kutatások szerint azonban a táplálékkal kapcsolatos bőrtünetek egyéb módon is keletkezhetnek, így ma már helyesebbnek tartják a „Táplálék okozta nem-kívánatos bőrreakciók” elnevezést használni (Cutaneous Adverse Food Reaction, CAFR), ami egy tágabb csoport. A táplálékallergián kívül bele tartozik például a táplálékintolerancia is, ami bizonyos emésztőenzimek veleszületett hiányát jelenti.

Táplálék allergének

Kutyák esetében a fehérjék bizonyos típusai váltanak ki allergiás reakciót: a 10-70 kilodalton méretű glikoproteinek. Ezek a főzésnek és az emésztő enzimeknek ellenálló molekulák.

A leggyakoribb allergének a következők:

  • marhahús 60%

  • szója 32%

  • csirkehús 28%

  • tej és tejtermékek 28%

  • kukorica 25%

  • búzaglutén 24%

  • tojás 20%

Ritkábban sertés, pulyka, és birkahús. (Forrás: Muller and Kirks: Small animal dermatology 7th)

Látható, hogy a fenti, az USA-ban végzett vizsgálatban a marhahúsra körülbelül kétszer annyi kutya volt allergiás, mint csirkére. Más felmérések eredményei is azt mutatták, hogy a marha a leggyakoribb allergén vagy a marhahús és a csirkehús allergia körülbelül egyformán gyakori. Így az a gyakorlat, hogy a táplálékallergiát „csirkeallergiának” nevezik, alapvetően helytelen.

A táplálékallergia előfordulása

Egy átfogó felmérés szerint az összes kutya 1%-át, az allergiás kutyák kb. 20%-át érinti a táplálék okozta nem-kívánatos bőrreakció. (Forrás: https://www.americanveterinarian.com/news/prevalence-of-cutaneous-adverse-food-reactions-in-dogs-and-cats)

A tünetek általában 6-12 hónapos kor között, de akár 4-5 hónapos vagy középkorú kutyában is jelentkezhetnek.

A leggyakrabban érintett fajták: német juhászkutya, magyar vizsla, golden és labrador retriever, bulldog, West Highland White terrier, Shar Pei, boxer, collie, snauzer, tacskó, dalmata.

A táplálékallergia tünetei

A leggyakrabban viszketés jelentkezik, amelyet a kutya jelezhet a mancsok, könyökhajlatok nyalogatásával, a pofa dörzsölésével, gyakori hempergéssel vagy vakarózással is. A környezeti allergiához képest gyakoribbnak tartják a végbélnyílás és a has tájékának a viszketését. A viszketés erősödhet közvetlenül evés után, de ez nem szükségszerű.

Ritkábban visszatérő bakteriális szőrtüsző-gyulladás vagy hallójárat-gyulladás is lehet a táplálékallergia következménye.

Az esetek 10-30 %-ában emésztőszervi tünetek is megjelennek, például: lágyabb, gyakoribb, nagyobb mennyiségű bélsár ürítése, hányás, fűevés, bélgázképződés stb. Tapasztalatunk szerint ezek  tünetek sokszor enyhébbek és kevéssé „szúrnak szemet” az állattulajdonosnak, a lágyabb, de még nem „folyós” a székletet vagy naponta 4x-5x-i bélsárürítést normálisnak fogadják el, pedig már ez is jelezheti, hogy az állat emésztése nem jó.

A táplálékallergia kimutatásáról itt olvashat

kutya táplálékallergia.jpg
kutya táplálékallergia.jpg
kutya táplálékallergia.jpg
kutya táplálékallergia.jpg
kutya táplálékallergia.jpg
kutya táplálékallergia.jpg
kutya táplálékallergia.jpg
bottom of page