dr. Paulina Anna
bőrgyógyász állatorvos
A kutya, macska bőrbetegségek gyógyítása
A kutya, macska bőrbetegségek gyógyítása kihívást jelenthet az állatorvosoknak. Egy kollégám úgy fogalmazta meg ezt a nehézséget, hogy „egy bőrbetegség számos különböző bőrtünetben megjelenhet és egy bőrtünet majdnem minden bőrbetegség tünete lehet”. Ez úgy hangozhat, hogy ezen a szakterületen semmilyen fogodzónk nincs, de természetesen ez nem így van. Számos szakirodalmi forrás segíti a bőrgyógyász állatorvos munkáját különféle algoritmusokkal, protokollokkal.
A mindennapi munkánk során azonban a legfontosabb a kiindulási adatok helyes összegyűjtése: azaz a kórelőzmény pontos felvétele és a bőrtünetek helyes azonosítása.
Kórelőzmény (anamnézis)
A kutya, macska bőrbetegségek gyógyítása során alapvető fontosságú átfogó kórelőzményt felvenni. Ismert a mondás: „Jó kórelőzmény fél diagnózis”, különösen igaz ez bőrgyógyászati területen. Mindez időigényes, átlagosan 15-30 perc.
Fizikális vizsgálat
Minden bőrbeteg kutya és macska kivizsgálásakor el kell végezni az állat általános és bőrgyógyászati fizikális vizsgálatát. Mivel a bőrtünetek sokszor az egész szervezetet érintő (ún.: szisztémás) betegség részei, így nagyon fontos, hogy ne csak az állat bőrét vizsgáljuk meg.
A bőrgyógyászati vizsgálat során elsősorban bőrtüneteket keresünk, figyelemmel a bőr vastagságára, rugalmasságára, színére, épségére. Ezen felül vizsgáljuk a szőr minőségét: milyen a fénye, tapintása, a szőrszálak kihúzhatósága stb… Minden esetben elvégezzük a nyálkahártyák, a bőr-nyálkahártya átmenetek, karmok, talppárnák, orrtükör, fülkagylók, hallójáratok és különféle mirigyek (pl.: a perianalis, „bűzmirigy”) vizsgálatát.
A bőr vizsgálata előtt közvetlenül célszerű otthon lemosást, sampont nem használni, mert ez megváltoztathatja a bőrtünetek megjelenését.
Differenciál diagnózis (=elkülönítő kórhatározás) felállítása
A differenciál diagnózis felállítása azt jelenti, hogy a kórelőzmény és a fizikális vizsgálat során összegyűjtött adatok alapján gondolatban egy listát hozunk létre az adott állatnál szóba jöhető bőrbetegségekről. Ezen gyanú alapján határozzuk meg a szükséges kiegészítő vizsgálatokat. A helyes differenciál diagnózis felállítása nagyon fontos lépés, mert a gyakorlatban egy betegnél ritkán lehet a létező összes kiegészítő vizsgálatot elvégezni.
Kiegészítő vizsgálatok
A pontos diagnózis felállításához sok esetben kiegészítő vizsgálatokra van szükség, ezekről részletesen itt olvashat.
Diagnózis
A bőrbeteg kutya, macska kivizsgálásának utolsó lépése, hogy a kórelőzmény, a fizikális vizsgálat és a kiegészítő vizsgálatok eredményei alapján felállítjuk a diagnózist.
Kezelés
A bőrbetegségek kezelése lehet tüneti és oki kezelés. A tüneti kezelés sokszor szükséges, hisz előfordul, hogy a diagnózis felállításához szükséges kiegészítő vizsgálat eredményére várni kell vagy az oki kezelés maga lassan fejti ki a hatását. A tüneti kezelésnek mindig olyannak kell lenni, ami a – lehetséges differenciál diagnózisokat figyelembe véve – biztosan nem árthat. (Fontos orvosi alapelv a „Nil nocere” vagyis „Ne árts!”). A legtöbb bőrbetegségnél fontos tüneti kezelés a viszketéscsillapítás.
A cél végül mindig a legpontosabb diagnózis felállítása és ez alapján – ha lehetséges - oki kezelés meghatározása. Ritkán előfordulnak olyan bőrbetegségek is, ahol oki kezelésre sajnos nincs lehetőség, mert az adott bőrbetegség gyógyíthatatlan (pl.: Szebáceusz adenitisz), ilyen esetekben „karbantartó” tüneti kezelést kell javasolni.
Látható, hogy a kutya, macska bőrbetegek kivizsgálása időigényes, átlagosan 1-1,5 óra, így időpont egyeztetés szükséges.