top of page

Provokáció

A táplálékallergia, helyesebben az „Táplálék okozta nem kívánatos reakció (AFR)” diagnózisának felállításához az egyetlen igazoltan megbízható módszer az ún. elimináció-provokáció módszere. Az eliminációs diétáról itt olvashat.

Mit jelent a provokáció?

A provokáció a kutya, macska bőrgyógyászatban az allergének visszaetetését jelenti.

Mi a célja a provokációnak?

Amennyiben az elimináció, tehát az allergének elvonása után a kutya, macska allergiás bőrtünetei elmúltak, felmerül a táplálékallergia gyanúja. Fontos megérteni azonban, hogy a diétára történő javulás önmagában még nem elegendő a diagnózishoz. Ugyanis lehetséges például, hogy éppen a diéta végzésével párhuzamosan valamely pollen termelő növény elvirágzott és a tünetek javulása csak egybeesett az étrend módosítással.

A provokáció két szempontból is fontos:

1.a táplálékallergia diagnózis felállítására

2.az adott állat számára allergénként viselkedő táplálék összetevők azonosítására

Hogyan végezzük a provokációt?

A provokáció során a leggyakoribb allergéneket etetjük vissza az állattal, illetve minden olyan fehérjét, amelyről tudni szeretnénk, hogy érzékeny-e rá kedvencünk vagy nem.

Provokációra javasolható fehérjék:

marha, csirke, sertés, pulyka, szója, tejfehérje, búzaglutén stb… Ezeket a fehérjéket elsősorban hús formájában javasolt próbaetetni, esetleg állatorvosi gyógytáp formájában, de kereskedelmi tápok nem alkalmasak, mert ezek a feltüntetett húsféleségek mellett sokszor több más fehérjét is tartalmaznak. Egy próbánál egyszerre egy típusú fehérjét adjunk rizzsel vagy burgonyával keverve (vagy magában).

Amennyiben az állat allergiás rá, legtöbbször 1-2 napon belül viszketés vagy bőrpír lép fel, ebben az esetben pozitívnak tekinthető a teszt. Ha az adott fehérjét 2 hétig adva sem jelennek meg tünetek, akkor negatív. Amennyiben pozitív a próba, azaz tünetek léptek fel, akkor térjünk vissza az eliminációra használt hipoallergén eleséghez, majd a tünetek megszűnése után próbáljuk a következő fehérjét. Nagyon ritkán fordul elő, hogy a provokáció során fellépő tünetek komollyá válnak, ebben az esetben antiallergiás kezelés javasolható pár napig.

A provokáció eredményéről számoljunk be a bőrgyógyász állatorvosnak és ennek segítségével közösen összeállítható egy olyan fenntartó diéta, amely az adott állatnak megfelelő.

bottom of page