top of page

Környezeti allergia – kutya

Atópiás bőrgyulladás és környezeti allergia

Az atópia öröklött allergiás hajlamot jelent, amelynek következtében az immunrendszer a szervezetet érő különböző anyagokkal szemben rendellenesen, gyulladásos reakcióval lép fel. Ezeket az anyagokat allergéneknek nevezzük. Környezeti allergiának nevezzük az atópia azon típusát, amelyben a környezeti allergének ellen reagál a szervezet, tehát nem táplálék allergénekre.

Környezeti allergének

A leggyakoribb környezeti allergének kutyák számára a háziporatkák, emberi hámképlet, toll, penészek, gyomnövények, fűfélék, fafélék, egyes bőrön élő élesztőgombák, baktériumok, rovarok, valamint a bolhanyál.

Előfordulás

A környezeti allergia tünetei az esetek 70%-ában 6 hó-3 éves kor között jelennek meg. Az összes kutya kb. 10%-ában fordul elő. A leggyakrabban érintett fajták, melyeknél ez az arány még magasabb (15-20%) is lehet: a West Highland White terrier, német juhászkutya, golden retriever, labrador retriever, bulldogok, mopsz, magyar vizsla, terrierek.

Kórfejlődés

A környezeti allergia megjelenésében több különböző tényező játszik szerepet, ezek együttes és pillanatnyi hatásától függ, hogy fellép-e a tünet vagy nem. Legfontosabb a genetikai hajlam, de a tüneteket befolyásolhatja a bőr állapota, immunológiai tényezők és környezeti hatások.

Tünetek

Az elsőként jelentkező tünet a viszketés, ami kutyáknál megnyilvánulhat nyalakodás, rágcsálás, dörzsölés, hempergés és vakarózás formájában is. A viszketés az esetek 70%-ában egész éven át tart, 30%-ban csak szezonális, utóbbi esetben gyanítható pollenallergia. Legjellemzőbb az ujjak közötti területek (80%), az arc (66%), fülek (60%) viszketése, valamint a hasi területé. Jellemző, hogy ez a viszketés már azelőtt megjelenik, hogy bőrtüneteket látnánk. Ezeken a testtájékokon emellett bőrpír (eritéma) jelentkezik, később apró vörös kiütések jelenhetnek meg (foltocskák= makulák, göböcskék= papulák). Gyakori a világos szőr elbarnulása azokon a pontokon, ahol az állat gyakran nyalja magát, ez az ún. nyálfestődés (=”salivary staining”). A folyamatos vakarózás következtében idült esetben másodlagos bőrtünetek alakulnak ki, például a bőr megvastagszik (=lichenifikáció), kihullik a szőr.

Ritkábban a környezeti allergia kutyában atipikus tünetekben nyilvánul meg, mint pl.: Pyotraumás dermatitisz vagy Acral lick dermatitisz.

Diagnózis

A környezeti allergia diagnózisát a szakirodalmi irányelvek szerint a következők alapján kell felállítani:

  • hajlamos kor, fajta

  • egyéb viszkető bőrbetegségek kizárása

  • jellegzetes eloszlású és típusú tünetek

  • bizonyos kritérium-rendszernek való megfeleltetés (ún. Favrot-kritériumok)

Az allergia-tesztek nem alkalmasak a diagnózis felállítására, ezek az allergének azonosítására valók.

(Forrás: Hensel et al.: Canine atopic dermatitis: detailed guidelines for diagnosis and allergen identification BMC Veterinary Research201511:196)

Kezelés

A környezeti allergia gyógyszeres kezeléséről itt, nem gyógyszeres kezeléséről itt olvashat.

kutya allergia.jpg
kutya allergia.jpg
kutya allergia.jpg
kutya allergia.jpg
kutya allergia.jpg
kutya allergia.jpg
kutya allergia.jpg
kutya allergia.jpg
kutya allergia.jpg
kutya allergia.jpg
kutya allergia.jpg
kutya allergia.jpg
kutya allergia.jpg
bottom of page